Choroba niedokrwienna serca to schorzenie, które dotyczy niemal 200 milionów ludzi. Z tego względu warto szukać rozwiązań, które zminimalizują wystąpienie tych schorzeń.

Dieta a zdrowe serce: Składniki, które pomogą zadbać o serce 

Magnez  – jak może pomóc zadbać o serce? 

Wśród składników, które pomogą zadbać o serce, możemy wyróżnić magnez. Dostarczony w odpowiedniej ilości jest w stanie zmniejszyć ryzyko niewydolności serca, a także przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia krwi.

Magnez możemy dostarczyć w naturalnych produktach, takich jak wody mineralne o wysokim zawartości magnezu. Oprócz tego znajduje się on w pestkach dyni, sezamie, nasionach słonecznika, nasionach chia, kaszy jęczmiennej oraz gryczanej. Sporo magnezu zawierają również orzechy, migdały, nerkowce, biała fasola, a także kakao.

Potas – jak może pomóc zadbać o serce? 

Potas wykazuje zbliżone właściwości do magnezu. Również jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi. Jego odpowiedni poziom jest niezwykle ważny z uwagi na to, że kiedy w organizmie brakuje potasu, to serce zaczyna nieregularnie pracować.

Można go dostarczyć poprzez spożywanie warzyw, takich jak pomidory, brukselka, jarmuż, szpinak, bataty, a także strączki, takie jak biała fasola. W owocach, takich jak kiwi, brzoskwinie czy morele, również znajdziemy ten składnik. Bogate w potas są także dziki łosoś, kurki, boczniaki, woda kokosowa, kasza gryczana, kakao czy pestki dyni.

Potas w pomidorach

Selen – jak może pomóc zadbać o serce? 

Selen to kolejny składnik bardzo ważny dla serca. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które mają wysokie jego stężenie w organizmie, mają również mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

Można go dostarczyć poprzez spożywanie orzechów brazylijskich, owoców morza oraz ryb, takich jak śledź, dorsz, tuńczyk czy łosoś. Stosunkowo dużo tego składnika znajduje się również w żółtku jaja czy mięsie drobiowym.

Witaminy – jak mogą pomóc zadbać o serce? 

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne są witaminy. 

Witamina B6 – w czym może pomóc?

Do pierwszej z nich należy witamina B6, której ogromną zaletą jest to, że reguluje poziom homocysteiny we krwi. Ponadto, osoby, które wykazują jej wysoki poziom, mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe czy zawał serca.

Znajdziemy ją również w takich produktach jak ryby (np. łosoś, tuńczyk), mięso (wieprzowe, drobiowe, wątroby), kasza gryczana, ryż brązowy, orzechy (włoskie, laskowe), banany, ziemniaki czy nasiona słonecznika.

Witamina B6 w łososiu

Witamina D – w czym może pomóc?

Witamina D wykazuje działanie hipotensyjne, czyli obniża ciśnienie krwi, a także zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Można ją dostarczyć poprzez spożywanie ryb, takich jak śledź czy dziki łosoś. Jest ona w naturalnych produktach dość mało dostępna, dlatego często zaleca się jej suplementację.

Witamina C – w czym może pomóc?

Witamina C również ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na pracę serca. Między innymi skutecznie chroni naczynia tętnicze przed uszkodzeniami, a także redukuje ciśnienie krwi. Ponadto, obniża poziom trójglicerydów, a jej regularne spożycie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Znajdziemy ją w takich produktach jak jarmuż, brukselka, kapusta kiszona czy zielona pietruszka. Występuje również w cytrusach, truskawkach, kiwi, a także czarnej porzeczce.

Witamina C w zielonej pietruszce

Witamina B9 – w czym może pomóc?

Odpowiedni składnik tej witaminy jest w stanie obniżyć poziomu homocysteiny we krwi u osób z chorobą wieńcową, co udowodniły badania naukowe.

Kwas foliowy, czyli witaminę B9, możemy dostarczyć poprzez spożywanie zielonych warzyw, takich jak natka pietruszki, brokuły, brukselka, szpinak czy jarmuż. Duża ilość tego składnika jest także zawarta w strączkach, na przykład białej fasoli. Znajdziemy go również w migdałach, podrobach czy żółtku jaja.

Kwasy tłuszczowe – jak mogą pomóc zadbać o serce?

Kwasy tłuszczowe działają ochronnie na serce. Do głównych zalet należy to, że usprawniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, obniżają poziom trójglicerydów, a także pomagają w redukcji ciśnienia krwi. Ponadto zapobiegają powstawaniu miażdżycy.

Kwasy omega-3 można dostarczyć poprzez wypijanie oleju z wątroby dorsza. Wysoki ich poziom jest również zawarty w rybach, takich jak pstrąg tęczowy, śledź, sardynki czy łosoś.

Polifenole

Polifenole – jak mogą pomóc zadbać o serce?

Korzystny wpływ na pracę serca również mają polifenole. Dostarczyć je można poprzez włączenie do diety nasion roślin strączkowych, na przykład borówek, zielonej herbaty czy kakao.

Błonnik pokarmowy – jak może pomóc zadbać o serce?

Błonnik pokarmowy to kolejny składnik, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, a jego odpowiednie dostarczanie wiąże się z mniejszym ryzykiem pojawienia się choroby wieńcowej.

Jego wystarczającą ilość można zapewnić poprzez spożywanie produktów pełnoziarnistych, takich jak kasza pęczak, ryż brązowy, kasza gryczana, płatki owsiane, orzechy, makaron, nasiona, pestki, strączki, a także owoce, takie jak maliny, truskawki i porzeczki.

Odpowiednia zbilansowana dieta na zdrowe serce

Jak widać, wśród naturalnych produktów znajdziemy wiele takich, które wykazują pozytywny wpływ na działanie naszego serca i są w stanie zapobiegać wielu chorobom. Zatem warto podjąć wyzwanie i włączyć je do codziennego żywienia. W tym może pomóc catering dietetyczny lub specjalista.

Po więcej wpisów zapraszamy do naszego działu Zdrowie.